Výstavy v prostorách galerie

[16.3.2011 - 16.4.2011] Akai Akaev - KRÁSNÝ ZTRÁTY

Akai Akaev - KRÁSNÝ ZTRÁTY

... "Chci malovat srdcem, ne štětcem" ...

Ke každému obrazu se poutá příběh, ke každému příběhu je cesta a na každé cestě stojí člověk. Na jedné z těchto cest pevně stojí Akai Akaev, jehož příběh se poutá k mnoha obrazům, které namaloval.

Akai se narodil v Dagestánu a absolvoval tam dvě umělecké školy než ho cesta zavedla do Evropy. Očarovala ho kouzla pařížských staveb, náměstí v Benátkách, pražské uličky i další pozoruhodnosti jiných evropských měst.

V Čechách má za sebou tři samostatné výstavy. V roce 2000 představil v Brně cyklus grafik "Žádný strach", vytvořený suchou jehlou, o rok později v Klatovech vystavil soubor obrazů nazvaných "Novy Směr" a v roce 2001 Akai v Praze ukázal obrazy a keramiku, které vznikly u příležitosti založení kuluturního centra Datuna.

Přestože zvládá širokou škálu technik, jeho niterní výtvarný projev je expresivní malba, která je v poslední době stále více abstraktní. Akaiovou tvorbu ovlivňuje dění, všímá si zajímavých lidských situací, které pak výtvarně zpracovává a komentuje. Inspirací jsou mu každodenní životní epizody, rád se vyjadřuje hlavně k absurdním momentům a obtížně dostupným zákoutím lidského uvažování a jednání.

Výstavou Krásný ztraty chce Akai představit cyklus čerstvých obrazů, namalovaných na přelomu tohoto a minulého roku.......